DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

DRAČÍ LODĚ na rybníku ŘEKA

Další akce a střípky

V. ročník silvestrovského koupání na rybníku Řeka.
2018
 
 
Vzduch 8°C, voda 3°C, podmínky, které dávaly jasně tušit, že letošní koupání bude velice tvrdé. Za přihlížení početného publika a po absolvování povinné rozcvičky se do ledových vod rybníku Řeka ponořilo rekordních deset odvážlivců. Již tradiční účastníky, dvě ženy Alenku a Pavlu doplnilo osm odvážných mužů. Nepsané pravidlo pro pobyt v ledové vodě zní:  ,,co jeden stupeň nad nulou to jedna minuta v ní". Nezbývá než smeknout pomyslný klobouk, protože vydrželi všichni i nováčci. 
 
Krásný nový rok, plný nových příběhů Vám přeje Perun Hluboká a Dračí lodě Řeka.

 

Jedovatá Rumělka a Peruni v ledovém objetí.
2017
 
 
   Jsou různé způsoby, jak oslavit poslední den v roce. Náš klub a jeho příznivci ho pravidelně slaví očistnou koupelí a tak jsme se letos sešli k III. ročníku silvestrovského koupání.
   Počasí bylo letos zatím jedno z nejmrazivějších a to jsme ještě na poměrně teplý Štědrý den  uvažovali, že koupání doplníme o projížďku na dračí lodi. Den před silvestrem však pokryl hladinu rybníka led a pohotovostní ledoborec Vítek Kučera měl rázem o práci postaráno. Jak už to však v těchto tajuplných časech bývá, druhý den bylo vše úplně jinak.  V noci se zvedl silný nárazový vítr o rychlosti více než 80 km/h, který ledovou plochu rybníka proměnil v ledovou tříšť. Tu třiceticentimetrové vlny nahnaly směrem k pláži, kde se neustále promíchávala s už tak ledovou vodou, což jsme na vlastní kůži měli už za pár hodin pocítit i my. Za slunečného, větrného počasí, kdy teploměr ukazoval tři stupně pod nulou, a voda měla hrubým odhadem jeden stupeň nad nulou, se za nemalé divácké podpory do ledových a rozbouřených vod rybníku Řeka ponořila jedna odvážná žena, kterou doprovodilo sedm statečných mužů, a všichni vzápětí okusili, co to znamená ledové sevření. 
    Nepsané pravidlo pro pobyt v ledové vodě zní:  ,,co jeden stupeň nad nulou to jedna minuta v ní" a zde došlo k našemu podcenění situace. I pravidelní plavci totiž po pár tempech zjistili, že jim rychlou měrou ubývají síly a na každé další tempo musí vyvinout o to větší úsilí.  Ti nejstatečnější vydrželi ve vodě zhruba dvě minuty, což hodnotím jako mimořádný výkon a přede všemi smekám, protože po pozdějším přeměření vody v hloubce padesáti centimetrů se sloupec rtuti zastavil na neuvěřitelných mínus dvou stupních, což bylo způsobeno neustálým promíláním ledové tříště. 
    Zatímco diváci se v silném mrazivém větru choulili v teplých bundách, šálách a čepicích a ruce v rukavicích si ještě hřáli o kelímky s čajem nebo grogem, nám koupajícím zbývalo splnit poslední rituál a to připít si na zdraví pravým Priessnitzovým likérem vyrobeným pouze pro tuto příležitost.
   Na závěr bych chtěl poděkovat všem zúčastněným za předvedený výkon a divákům za hojnou účast.
 
VE ZDRAVÉM PERUNOVI ZDRAVÝ DUCH.
 

 

 


Divadelní představení Začarovaný vůl
 
Pro druhou adventní neděli přivezl městys Krucemburk ve spolupráci s Perunem Hluboká do místního kina pohádku, kterou nastudoval za režijního vedení Jaroslava Bučka Divadelní spolek žďárských ochotníků a napsala herečka divadla Ypsilon Jana Synková. Je to příběh mladé čarodějnice Mikulky, která během své cesty za uznáním zažívá spolu se svým havranem Achilem spoustu napínavých i humorných dobrodružství. Postavy živých herců doplnily krásné dřevěné loutky, scénu vytvořila za nemalé pomoci svých studentů profesorka gymnázia Hana Kršková a krásné písničky složil principál hudebního uskupení Barel rock Jan Bořil. Děkujeme za spolupráci také paní Pečenkové a panu Polanskému. Odměnou všem organizátorům byl spokojený úsměv na tvářích malých diváků.
 

Čištění náletových dřevin hráze, které proběhlo mezi vánočními svátky 27. prosince 2014 od 9 do 12 hodin.

Všem zúčastněným patří poděkování. Dračí aréna opět trochu prokoukla a draci mezi svátky nelenošili.

 

            

            

 

 

OČISTNÉ SILVESTROVSKÉ KOUPÁNÍ 2014
Loňského silvestra opět několik nadšenců našeho klubu Perun Hluboká neváhalo a vnořilo se do zamrzlých vod rybníku Řeka. O koupací prostor se stejně jako loni statečně postaral  ,,ledoborec“  Vítek, který se musel s vypětím všech sil probít zamrzlou hladinou. Počasí nám opět přálo, byl krásný slunečný den o teplotě vzduchu -6,2 °C a teplotě vody 1,8 °C. Do vody se nakonec po absolvování povinné rozcvičky za účasti několika desítek přihlížejících ponořili  4 muži a 1 žena. Letošní akceměla mezinárodní účast díky bratislavským otužilcům Filipovi a jeho sedmnáctileté přítelkyni Simonce, která se tak stala první ženou našeho silvestrovského koupání. Na závěr jsme si popřáli vše nejlepší do nového roku. Věříme, že se k nám příští rok přidají i další odvážlivci, vždyť otužování je velmi prospěšné pro naše zdraví.
 
 

CAVEMAN V KRUCEMBURKU
 
Když jsme se v Perunu na podzim domlouvali, kam vyrazit do divadla, napadlo nás, že to tentokrát otočíme a přivezeme divadlo za námi. Představení Caveman bylo jasnou volbou, protože se při něm všichni smějí od začátku až do konce. Světovou premiéru mělo už v roce 1991 a do Čech ho přivezl jeho první český protagonista Jaroslav Dušek. V současnosti ho hrají dva herci - Jan Holík (který byl krucemburským Cavemanem) a Jakub Slach. Nebylo důležité, který z nich k nám přijede, protože oba jsou naprosto dokonalí a přesvědčiví (někteří z nás fanoušků viděli představení několikrát v obou alternacích).
 
Autorem je americký humanitně vzdělaný herec a dramatik Rob Becker, který vyšel ze svých znalostí, a myšlenku, že muži a ženy jsou opravdu jako z jiné planety, rozvedl a pokusil se o vysvětlení existujících rozdílů. Caveman je zajímavou sondou do vztahů mezi mužem a ženou, prezentovanou mužem, přesto ženy neuráží a mužské chování bere s lehkou nadsázkou a inteligentním humorem. Vždyť nám občas neuškodí podívat se na běžné životní situace z pohledu opačného pohlaví. Ženy se snad už na své partnery nebudou tak zlobit, když si nevšimnou jejich nového účesu, když nepoznají, že je doma vytřeno, a pochopí, že při sledování fotbalu nemají na své muže vůbec mluvit, protože není jejich chyba, že je neslyší. A když uslyší svého muže říkat kamarádovi: "Ty stará kur..." , tak to znamená, že je mezi chlapy všechno v pořádku a že mu tím vlastně řekl, jak mu chyběl a že ho má rád. A když chlap přijde z práce domů a nemluví, tak je to proto, že už vyčerpal svých dva tisíce slov, kdežto ženě ještě zbývá dalších pět tisíc, a že výsostné mužské území v domě nemusí být pouze sklep nebo garáž. A muži už snad chápou, proč se občas ženy zdánlivě bezdůvodně urážejí, i když jim nic neudělali a proč si o nich ženy někdy myslí, že jsou "kreténi". A snad se také na nakupování svých žen budou dívat shovívavěji, protože ženy jsou přece sběračky, kdežto muži naopak lovci.
 
Honza Holík byl naprosto úžasný a z energie, kterou nám předal, jsme čerpali ještě dlouho po skončení představení. Podělil se s námi o jednu historku - když za ním přišel po jednom představení starší manželský pár, tak mu paní povídá: "Vy jste s námi musel být letos na dovolené". Na to její muž suše odvětil: " Ne, on už s námi třicet let žije". Proto bychom se neměli pokoušet měnit své partnery k obrazu svému, ale mít je rádi takové, jací jsou.
 
 

 

SILVESTROVSKÉ KOUPÁNÍ NA RYBNÍKU ŘEKA 2013
 
aneb Perun v ledovém objetí
 
SÁZKA NEBO NOVÁ TRADICE?
 
Teplota vzduchu 3°C, teplota vody 2°C. Žádný mráz jako v Rusku to rozhodně nebyl, přesto to na procházku v bermudách a žabkách nebylo. Přesto se na rybníku Řeka navzdory popisovaným klimatickým podmínkám o Silvestru producírovalo sedm právě takto oděných mužů. Jenže žádné sebemrskačství nebo exhibicionismus v tom nehledejte. I když za vším stála zcela nevinná sázka, tato zmiňovaná skupinka ukázala početnému publiku, jak se vypořádat se zimou.
 
Po nezbytné úpravě koupacího prostoru, který přes noc zamrzl, a odstranění ledových ker, absolvovali účastníci povinnou rozcvičku, poté následoval prezidentův slavnostní projev, po kterém už nic nebránilo, aby se ,,sedm statečných" vrhlo do ledových vod rybníku Řeka. Všichni přežili!
 
Přestože tato akce vznikla právě díky sázce, mohla by se stát nejen novou tradicí, ale i novým celoročním koníčkem pro lidi, kteří se ke svému zdraví nechtějí chovat lhostejně.
 
Děkujeme nejen účastníkům, ale i hojnému počtu diváků, že neseděli doma za kamny a aktivně přišli podpořit naši snahu o oživení aktivit u rybníku Řeka.
 

Fotogalerie z akce zde.

 


KRUCEMBURSKÉ ČISTÉ NOŽKY NA BURČÁKFESTU 2013
 
Poslední zářijový víkend se konal ve Znojmě již 9. ročník slavnosti burčáku, hudby a kulinářských specialit nazvaný Burčákfest. V předchozích letech tato akce probíhala současně se závody dračích lodí, což letos nebylo možné, protože se ve stejném termínu konalo mistrovství ČR dračích lodí v Pasohlávkách. Bohužel většina členů Perunu měla na tento termín jiné akce, takže do Znojma odjelo pouze čtyřčlenné družstvo "Krucemburských čistých nožek" spolu se "servisním týmem", které bylo v rámci konání Burčákfestu přihlášeno do soutěže ve šlapání hroznů bosýma ženskýma nohama. Loni jsme se účastnily soutěže poprvé, získaly jsme krásné třetí místo z deseti týmů. V letošním roce jsme doufaly minimálně v obhajobu.
 
Soutěž začala prezencí a losováním pořadí, ve kterém budou jednotlivé týmy nastupovat do kádí. Náš tým si vylosoval šťastné číslo 7 z celkového počtu osmi týmů z celé republiky zařazených letos do soutěže (bylo jich přihlášeno dvacet).
 
Naše družstvo vydatně posílené burčákem nastoupilo k focení a povinnému vážení, které by rozhodovalo v případě rovnosti vyšlapaného moštu. Poté jsme byly usazeny na židle a ujal se nás šikovný Karel, který nám rejžákem a hadicí umyl nohy. Poté jsme se přemístily do historického káďového lisu a čekaly na povel ke startu, který dal moderátor akce.
 
Samotné šlapání trvalo 3 minuty a o hudební doprovod se k němu postarala kapela Gnomus, hrající středověkou hudbu. Po dvou minutách nám začaly docházet síly a polevily jsme ve šlapání, což se nelíbilo našemu fotografu Jirkovi, který začal pobíhat kolem kádě a křičel: „Dělej, makej, pořádně došlapávej.“ V jednu chvíli jsme si myslely, že ho strčíme do kádě, aby si to taky zkusil, ale je pravda, že nás vybičoval ke zvýšenému tempu, což se nakonec ukázalo jako rozhodující. Po změření množství vyšlapané šťávy bylo jasné, že vítězství je naše a stopy našich krucemburských nožek se nesmazatelně zapíší do historie těchto slavností. Letošní vyšlapané víno se bude prodávat při Burčákfestu 2014 a nejen my, ale všechny ostatní účastnice budou uvedeny na zadní etiketě. Po následné očistě nohou šikovným pomocníkem Karlem jsme se přesunuly k doprovodné soutěži v nasávání burčáku do koštýře. Tam se nám loňské vítězství nepodařilo obhájit, protože jsme předtím v kádi nechaly všechny své síly.
 
Program pokračoval v krásných prostorách Louckého kláštera i na nádvoří koncerty Ivo Jahelky, skupin Gnomus a Eminent, cimbálovky Donava, ochutnávkami čtyř druhů burčáku a dalších kulinářských lahůdek a večer vyvrcholil koncertem skupiny Čechomor, který se nám moc líbil.
 
drak